logo
close
Jak mieć zawsze porządek w domu

Jak mieć zawsze porządek w domu?

10 lipca 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Inne

Mało kto lubi sprzątać, dlatego też zamiast regularnego porządkowania mieszkania, zadbania o stałą czystość, raz na jakiś czas robi się generalne porządki. Jednak żeby dokładnie wysprzątać mieszkanie, należy poświęcić minimum kilka godzin. Po co tracić połowę weekendu na porządkowanie domu, jak poprzez odpowiednie nawyki, systematyczność, zawsze można mieć czysto.

Co należy zatem robić i z jaką częstotliwością dbać o czystość mieszkania? Jak sprawić, że nawet codzienne drobne porządkowanie nie będzie przykrą koniecznością? Warto zapoznać się z kilkoma zasadami sprzątania, aby nawet największe, sezonowe sprzątanie nie powodowało problemów.

Sprzątanie podzielone na cykle czasowe

Najważniejsze to bardzo dokładnie podzielić sobie sprzątanie na różne cykle. Pewne rzeczy, miejsca trzeba sprzątać codzienne, niektóre zaś wystarczy wysprzątać raz na tydzień czy raz na miesiąc. Jakie zatem prace porządkowe należy wykonywać codziennie?

Co należy sprzątać codziennie?

Żeby zachować porządek w domu, koniecznie należy codziennie zadbać o pewne detale. Dokładne wycieranie blatów, zarówno stołowych, jak i kuchennych. Do tego nie wolno przechowywać zbyt długo śmieci, dlatego też, nawet kiedy worek nie jest pełny, codziennie powinien być wyrzucany. Zaleca się również codzienne odkurzanie. Pozwoli to uniknąć zbierającego się na podłodze kurzu. Szczególnie kiedy posiada się dywany, ważne jest dbanie o ich czystość. Codzienne odkurzanie to nie tylko gwarancja czystości, ale również zapobieganie rozwojowi np. roztoczy, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci i zwierząt.

Cotygodniowe sprzątanie

Jakie prace sprzątające należy wykonać raz w tygodniu? Obowiązkowe jest przetarcie wszystkich urządzeń oraz sprzętów AGD. Trzeba również dokładnie posprzątać łazienkę. Podczas cotygodniowego robienia porządków wyciera się kurze, myje lustra, a po odkurzaniu koniecznie powinno się przetrzeć podłogę mopem. Nie tylko ze względów czystości, ale również z uwagi na komfort, powinno się wyprać używaną pościel.

Sprzątanie raz w miesiącu

Raz w miesiącu należy przeprowadzić generalne porządki, związane choćby z dokładnym czyszczeniem piekarnika. Oprócz tego pojawia się obowiązek starannego mycia szafek łazienkowych oraz kuchennych. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Sprzątanie „okazjonalne”

W każdym mieszkaniu są elementy, które śmiało można sprzątać, czyścić „okazjonalnie”, czyli co sezon. Mowa tutaj choćby o praniu wszystkich zasłon i firan. Kiedy zasłony oraz firany się piorą, należy starannie umyć okna. Co kilka miesięcy dobrze jest również przeprowadzić dokładną inwentaryzację posiadanych w piwnicy czy spiżarni zapasów. Zachowanie porządku w szafach będzie możliwe, kiedy co sezon dokona się gruntownej selekcji garderoby, przygotowując określone ubrania na dany sezon. Te, które będą nieużywane, można spakować, choćby do worków próżniowych, dzięki czemu zaoszczędzi się sporo przestrzeni.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności