logo
close

Jak skutecznie czyścić domowy kominek?

27 czerwca 2018
simpli Komentarze: 1 Kategoria: Inne

Kominek w domu nie jest niczym wyjątkowym. Bez większych problemów można zamontować sobie odpowiedniej klasy kominek. Jesienne i zimowe wieczory przy ciepłym kominku są wyjątkowe. Koniecznie jednak należy pamiętać o tym, aby prawidłowo o nie zadbać, czyli po każdym paleniu dokładnie je wyczyścić. Jak skutecznie czyścić domowy kominek?

Jak powstają zabrudzenia szyby kominka?

Szyba kominka bardzo szybko ulega zabrudzeniu, a każde palenie daje się jej we znaki. Dlaczego tak się dzieje, co wpływa na tego typu zabrudzenia? Przede wszystkim używanie wilgotnego opału powoduje zabrudzenie szyby kominkowej. Równocześnie zbyt wolne spalanie, staje się przyczyną brudnych szyb w kominkach. Innym źródłem zabrudzenia będą zatkane szczeliny przy szybie kominka. Nie pozwalają one powietrzu dostać się do środka, co przekłada się na szybkie zabrudzenie szyby.

Sadza, czyli brud na szybie kominka

To właśnie z sadzą będziemy walczyć, aby kominek był w idealnej czystości. Jak powstaje taki osad? Wystarczą produkty do palenia mające w składzie odpowiednie ilości węgla. Takie produkty są spalane w sposób niepełny i dlatego pojawia się sadza. Mankamentem jest trudność w pobyciu się sadzy, gdyż wiele preparatów, czy też domowych metod czyszczenia nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Bardzo ważne jest, aby znaleźć i stosować produkt typowo dedykowany do czyszczenia dużych, trudnych do usunięcia zabrudzeń z sadzy.

Najlepsze sposoby na czyste szyby w kominkach

Zabrudzenia szyb kominkowych można podzielić na dwie grupy. Mianowicie mowa tutaj o zbrudzeniach małych oraz tych większych. Czyszczone mogą być na dwa sposoby.

Przy małych zabrudzeniach wystarczy wykorzystać choćby typowy płyn do mycia naczyń i wilgotną ścierkę (musi być ona wyjątkowo miękka). Na ścierkę wystarczy wylać kilka kropel płynu i dokładnie wyczyścić szybę. Całość prac kończy polerowanie przy użyciu gazet.

Większe zabrudzenia będą wymagały zakupu płynów, które zostały specjalnie przygotowane do czyszczenia szyb w kominkach. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, gwarantujące skuteczne pozbycie się brudu. Wystarczy małą ilość takiego płynu nanieść na szybę, a następnie za pomocą gazety lub wilgotnej ścierki wszystko zebrać.

Przygotować się na czyszczenie szyby kominkowej

Zanim przystąpi się do skutecznego czyszczenia szyby kominkowej, koniecznie należy się odpowiednio przygotować. Zabezpieczyć trzeba podłogę przy kominku, poprzez rozłożenie folii, a także gazet. Z wnętrza kominka należy w pełni usunąć popiół, gdyż w innym wypadku będzie unosił się w powietrzu i zabrudzi dom. Jeżeli istnieje możliwość wymontowania drzwiczek, to warto to zrobić. Będzie można wtedy bez problemów i bardzo dokładnie szybę wyczyścić, robiąc to w takich miejscach jak np. garaż.

Komentarze
  • Wow! Ciekawy wpis!

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności