logo
close
Jak skutecznie czyścić metalowe przedmioty z rdzy

Jak skutecznie czyścić metalowe przedmioty z rdzy?

20 lipca 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Inne

Metalowe przedmioty, które każdego dnia stykają się z wilgocią, za jakiś czas mogą zostać pokryte rdzą. To zupełnie normalna sytuacja, gdyż nie wszystkie rzeczy metalowe możemy odpowiednio zabezpieczyć. Rdza działa niekorzystanie na metal, przez co nasze przedmioty będą ulegały szybszej degradacji. Ja zatem zadbać o nie? Jak skutecznie usuwać rdzę z różnego rodzaju przedmiotów? Czy potrzeba do tego specjalistycznych preparatów, fachowej wiedzy? A może w zupełności wystarczą domowe sposoby?

Najprostszy sposób, czyli woda

Nie ma większych problemów, oczywiście przy mniejszych zabrudzeniach rdzą, aby wszystko wyczyścić wodą. Wystarczy tak naprawdę szmatkę zamoczyć w wodzie, po czym niezwykle dokładnie szorować metal. Metoda skuteczna, oczywiście pod warunkiem, że rdza jest świeża i nie ma jej dużo. Należy jednak pamiętać o tym, że po skończonym czyszczeniu, niezwykle dokładnie trzeba metalowe przedmioty wytrzeć, osuszyć.

Mieszanka sody i wody

Niewielka ilość wody oraz soda powinny utworzyć pastę. Taki domowy preparat będzie pozwalał na skuteczną walkę z rdzą. Uzyskaną pastę wystarczy dokładnie rozprowadzić po metalu, a następnie przedmiot wyszorować. Po wszystkim konieczne jest wyczyszczenie metalowego przedmiotu.

Sól z cytryną na trudniejsze wyzwania

Kiedy zabrudzenia z rdzy są trudniejsze do wyczyszczenia. Gdy nie działa choćby sama woda, to trzeba sięgnąć po sok z cytryny. Dokładnie należy przygotować mieszankę: sok z jednej cytryny oraz niewielka ilość soli. Po dokładnym wymieszaniu, taki preparat nakłada się na miejsca, gdzie jest rdza. Odpowiednie pocieranie powierzchni metalowych przedmiotów pozwoli na pozbycie się rdzy.

Zanurzane metalowych przedmiotów w occie

Kolejną metodą czyszczenia metalowych przedmiotów z rdzy jest ich zanurzanie w occie. Zardzewiały przedmiot wystarczy wrzucić do octu i pozostawić na dobę. Po upływie 24 godzin wyciągnąć i dokładnie wytrzeć. Wykorzystanie octu jest szczególnie komfortowe, kiedy chce się wyczyścić małe przedmioty, których czyszczenie ręcznie byłoby zbyt trudne.

Zabezpieczanie przedmiotów przed rdzą

Jeżeli chcemy unikać sytuacji, gdy trzeba będzie czyścić przedmioty z rdzy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, które chronią przed wilgocią. Wystarczy tylko zakupić odpowiedni środek, spryskać metalowe przedmioty, dzięki czemu będą one chronione przed zjawiskiem korozji. Taki preparat dobrze jest wykorzystać po dokładnym czyszczeniu metalowych przedmiotów.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności