logo
close

Jak zadbać o podłogi drewniane?

20 czerwca 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Inne

Podłogi drewniane zawsze znakomicie się prezentują i do tego są niezwykle wytrzymałe. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach, aby nie okazało się, że dość szybko będą ulegały zniszczeniu. Brak regularnego sprzątania podłóg drewnianych, nieumiejętne dbanie o nie, to prosta droga do szybkiej renowacji czy kompleksowego remontu.

Jak prawidłowo dbać o podłogi drewniane? O czym należy pamiętać i na co być przygotowanym, kiedy posiada się taką właśnie podłogę w domu?

Regularne sprzątanie podłogi drewnianej

Każdy, kto posiada drewnianą podłogę powinien regularnie, czyli często ją sprzątać. Jak wiadomo, przychodząc do domu, na butach nanosi się piasek, wodę, błoto czy w okresie zimowym śnieg. Wszelkie zabrudzenia nanoszone na butach muszą być jak najszybciej sprzątnięte, nie można zostawiać porządków na później. Dzieje się tak nie bez powodu. Piasek, mimo iż mało widoczny, w wyniku swoich właściwości może powodować zarysowania podłogi, a nawet pojedyncze, małe wgniecenia. Utrzymanie porządku w takich sytuacjach będzie banalnie proste. Po pierwsze trzeba posiadać odpowiednio dużą wycieraczkę, aby po przyjściu do domu, w sposób komfortowy dało się wytrzeć buty. Po drugie, koniecznie trzeba zainwestować w odpowiednie podłoże dla stojącego obuwia. Wystarczą chodniczki lub specjalne gumowe maty, dzięki którym podłoga nie będzie brudzona.

Kiedy pojawią się zabrudzenia spowodowane brudnym obuwiem, koniecznie powinno skorzystać się z preparatów specjalnie przygotowanych do czyszczenia podłóg drewnianych. Wiele osób popełnia ogromny błąd, decydując się na sprzątanie za pomocą samej wody. Jest to rozwiązanie niezwykle niekorzystne dla podłóg drewnianych, przyspieszające ich dewastację.

Zadbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczenia

Nie tylko regularne sprzątanie wpływa na dobrą jakość podłóg drewnianych. Koniecznie należy pamiętać o właściwościach drewna i tego, że wilgoć może powodować szkody. Zbyt wysoka lub niska temperatura, do tego niekorzystny poziom wilgoci sprawiają, że podłoga drewniana może ulegać deformacji. Normalnym zjawiskiem w takich sytuacjach jest jej rozszerzanie się lub kurczenie. Warto o tym pamiętać i pilnować, aby wilgotność powietrza była w okolicach 50 procent. Optymalna temperatura w pomieszczeniach z podłogami drewnianymi waha się w przedziale 17-24 stopnie. Dodatkowo zaleca się zadbanie o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Ostrożność przy większych porządkach

Co jakiś czas w każdym domu odbywają się większe porządki. Należy uważać szczególnie przy przesuwaniu mebli. Nieumiejętne przeprowadzenie tej operacji może porysować podłogę lub spowodować wgniecenia. Dlatego już przy zakupie mebli i ich stawianiu, należy pamiętać o ich podklejeniu filcem.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności