logo
close
Usuwane plam z wosku. Jak fachowo to zrobić

Usuwane plam z wosku. Jak fachowo to zrobić?

29 lipca 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Inne

Palące się świeczki potrafią stworzyć znakomity nastrój w każdym domu. Jednak w większości przypadków, pozostawiają po sobie niechciany plamy. Wystarczy chwila nieuwagi, przewrócona świeczka i gotowy problem. Zabrudzenia z wosku są niezwykle trudne do usunięcia, aczkolwiek okazuje się, że wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów, aby bardzo sprawnie i bezpiecznie doprowadzić meble czy tkaniny do porządku.

Jak zatem usuwać plamy z wosku? Jak się ich pozbyć z mebli, jak usuwać je skutecznie z odzieży, aby nie trzeba było domowych przedmiotów spisywać na straty?

Usuwanie plam z wosku na zimno

Jeżeli dojdzie do zabrudzenia mebli woskiem, to należy odczekać pewien czas, zanim przystąpi się do usuwania powstałych plam. W przypadku mebli o płaskich powierzchniach, wykonanych z drewna lub plastiku, należy po prostu zaczekać, aż plamy z wosku będą kruche oraz twarde. Muszą kompletnie wyschnąć. Na początku usuwania powinno się takie plamy dokładnie obłożyć kostkami lodu. Następnie można w sposób wyważony i niezwykle ostrożny rozpocząć usuwanie plam woskowych z powierzchni, poprzez ich dokładne zeskrobywanie. Doskonale nadaje się do tego nóż, posiadający gładkie ostrze, dodatkowo owinięty szmatką. Po usunięciu wosku z powierzchni mebla należy bardzo dokładnie pousuwać pozostałe ślady. Tylko w ten sposób wosk zostanie usunięty w sposób pełny.

Czy można usuwać ślady wosku na ciepło?

Jeżeli plamy wosku znajdują się choćby na tkaninie, to najlepszym sposobem na ich usunięcie, będzie skorzystanie z żelazka. Plama woskowa powinna zostać starannie przykryta szmatką lub papierem, a następnie należy przystąpić do prasowania przy pomocy żelazka. Jak długo prasować? Do momentu, kiedy na przyłożonym materiale zaczną być widoczne ślady woskowe.

Ślady wosku na dywanie. Jak sobie z nimi poradzić?

Inną kategorią śladów woskowych, które mogą wymagać odpowiedniego podejścia do ich usuwania, są te powstałe na dywanie. Jak sobie poradzić z tego typu problemem? Mianowicie w pierwszej kolejności powinno się dokładnie plamę woskową przetrzeć spirytusem. Dzięki temu dojdzie do odpowiedniej reakcji i taka plama bardzo szybko przejdzie w skruszoną konsystencję. Dzięki temu usunięcie plamy woskowej nie będzie stanowiło już większego problemu.

Kiedy plamy wosku pojawią się na meblach, dywanie czy ubraniach, należy natychmiast przystąpić do ich usuwania. Stosując powyższe metody, nie powinno być żadnych problemów z doprowadzeniem ubrań czy domowych przedmiotów do porządku, a plamy po wosku pozostaną tylko wspomnieniem.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności