Jak czyścić domowy sprzęt elektroniczny?

Domowe sprzęty elektroniczne nie mają szczęścia do regularnych i dokładnych porządków. Wymaga się, aby co 2-3 dni sprzątać z nich kurz, jednak mało kto tak często dba o swój komputer czy telewizor. Równocześnie, z uwagi na pewne właściwości, czyszczenie sprzętów elektronicznych wymaga określonych działań, stosowania konkretnego rodzaju preparatów. Jak prawidłowo, jak bezpiecznie i dokładnie zadbać o czystość domowej elektroniki?

Komputery i urządzenia komputerowe

Dbając o sprzęt komputerowy mamy zazwyczaj na myśli jego sprawne, szybkie działanie. Jednak nie wolno zapominać o tym, że urządzenie to zazwyczaj bardzo szybko ulega zabrudzeniu. Jak starannie wyczyścić komputer i osprzęt do niego?

Na początku należy wyłączyć urządzenia z zasilania. Następnie można skorzystać z lekko wilgotnej ściereczki i przetrzeć obudowę, równocześnie dbając o to, aby wilgoć nie dostała się do środka. Do czyszczenia monitora należy zastosować dedykowane preparaty, występujące zazwyczaj w postaci aerozolu. Wystarczy rozprowadzić go po suchej szmatce, a następnie starannie wyczyścić monitor.

Klawiatura komputerowa to niezwykle brudne miejsce. Zbiera się tam nie tylko kurz, ale przede wszystkim różnego rodzaju resztki pokarmu. Nie czyszczona regularnie będzie coraz gorzej działała, korzystanie z niej będzie mniej komfortowe. Do sprzątania klawiatury warto wykorzystać odkurzacz. Decydując się na bardziej radykalne środki, można wyciągnąć wszystkie klawisze, a następnie wszystko przetrzeć za pomocą wacika na wykałaczce, który uprzednio zostanie lekko nawilżony spirytusem.

Telewizor

Obudowa telewizora powinna być przecierana za pomocą lekko wilgotnej ściereczki lub też specjalnymi wilgotnymi chusteczkami. Czyszcząc ekran telewizora, powinno się (tak jak w przypadku monitorów komputerowych), sięgnąć po specjalny preparat w aerozolu. Rozpyla się go na szmatkę (mikrofibra) i starannie oraz lekko czyści ekran. Nie wolno pod żadnym pozorem czyścić obudowy telewizora środkami chemicznymi, gdyż mogą one ją zniszczyć.

Uwaga: czyszczą ekrany telewizorów, monitorów komputerowych, nie wolno do tego celu wykorzystywać płynu do mycia okien i ręczników papierowych. Zastosowanie takich narzędzi sprzątających to prosta droga do porysowania ekranu.

Jak zadbać o kable?

Kable od domowych sprzętów elektronicznych należy przed czyszczeniem odłączyć z zasilania i lekko wilgotną szmatką przetrzeć. Osoby, które nie chcą w ten sposób doprowadzić kabli do porządku, mogą skorzystać z innej metody. Wystarczy tutaj użyć odkurzacza, najlepiej, kiedy posiada on specjalną, małą końcówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here