logo
close

Czym wyczyścić piekarnik?

7 kwietnia 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Kuchnia

Czyszczenie piekarnika na pewno nie należy do przyjemnych czynności. Dla wielu osób szorowanie urządzenia jest ponad siły. Jednak najgorsze co można zrobić, to zostawić piekarnik brudny. Pozostawiano tłuszcz stanie się niechcianym „dodatkiem” do kolejnych potraw, przygotowywanych w piekarniku. Zatem czym wyczyścić piekarnik? Czego użyć, co zrobić, by dbać o czystość piekarnika?

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami

Najłatwiej zawsze jest sięgnąć po silne środki chemiczne, które gwarantują dokładne wyczyszczenie piekarnika. Jednak przez lata, przy braku dostępu do odpowiednich preparatów, ludzie radzili sobie domowymi sposobami. Wystarczy posiadać odpowiednie produkty, takie jak pasta do zębów, ocet oraz soda oczyszczona, aby skutecznie zwalczyć brud, zarówno z zewnątrz piekarnika, jak i w jego wnętrzu.

Czyszcząc piekarnik w środku, należy wykorzystać ocet. Dokładniej przygotować specjalny roztwór, mianowicie wymieszać ocet i ciepłą wodę (w takiej samej ilości). Ta nieskomplikowana receptura daje wspaniałe efekty. Ocet, z uwagi na swoje właściwości, bez problemów usunie brud zalegający we wnętrzu piekarnika. Po przeprowadzeniu czyszczenia należy wnętrze urządzenia dokładnie przetrzeć wilgotną szmatką.

Czyszcząc piekarnik z zewnątrz, a dokładniej jego szybę, należy przygotować preparat, w składzie soda oczyszczona oraz woda. Sodę należy zmieszać z wodą, tak aby osiągnęła odpowiednią konsystencję, zbliżoną do pasty. Ile potrzeba sody? Na czyszczenie szyby piekarnik potrzebne będą około 3 łyżki. Otrzymany środek należy dokładnie rozprowadzić na szybie i zaczekać kwadrans. Po odczekaniu 15 minut można zabrać się do energicznego czyszczenia szyby. Kiedy nie wszystko da się wyczyścić w ten sposób, należy sięgnąć po pomoc, w postaci pasty do zębów. Zasada działania jest prosta: pasta plus szczoteczka i energiczne usuwanie zabrudzeń.

Piekarnik z termoobiegiem, czyli ułatwione czyszczenie

Każdy, kto posiada piekarnik z termoobiegiem, ma ułatwione zadanie, gdy należy posprzątać dokładnie wnętrze urządzenia. Cała praca polega na ustawieniu sprzętu na termoobieg, ustawić temperaturę 170°C. Równocześnie do piekarnika należy wstawić naczynie żaroodporne z odpowiednim składem. Co się znajdzie w naczyniu? Mieszanka wody oraz soku z cytryny. Po całej operacji wnętrze piekarnika należy koniecznie wytrzeć.

Czyszczenie piekarnika środkami chemicznymi

Piekarnik może zostać wyczyszczony za pomocą środków chemicznych. Po pierwsze, należy zapoznać się z informacjami na temat swojego urządzenia. Nie każdy producent daje przyzwolenie na czyszczenie sprzętu za pomocą konkretnych środków chemicznych. Po drugie, czyszczenie piekarnika powinno odbywać się jedynie środkami do tego dedykowanymi. Czyli wszelkiego rodzaju żele, czy mleczka, przeznaczone tylko i wyłącznie do piekarnika. Stosując chemiczne środki czyszczące, należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta. Tylko w ten sposób sprzątanie będzie efektywne. Dodatkowo należy dokładnie pilnować czasu od momentu czyszczenia do momentu ponownego uruchomienia urządzenia. Wnętrz musi zostać dokładnie wywietrzone, tak aby pozostałości po preparacie chemicznym nie wchodziły w reakcję z pieczonym daniem.

Zabrudzenia piekarnika można skutecznie usuwać za pomocą domowych sposobów. Dobrze przygotowany środek domowej roboty, sprawi, że piekarnik będzie znowu lśnił, nie ostaną się na niż żadne ślady tłuszczu czy resztek jedzenia. Przy zastosowaniu środków chemicznych, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo domowników, co prowadzi do dokładnego czytania instrukcji używania.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności