logo
close

Jak samodzielnie udrożnić rury w kuchni?

22 maja 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Kuchnia

Zatkany odpływ zlewu kuchennego może się przytrafić nawet u najbardziej perfekcyjnej pani domu. Nie należy jednak w takiej sytuacji panikować, szukać fachowców, którzy go naprawią. Prawidłowe udrożnienie rur można wykonać samodzielnie. Jak to zrobić, jakie sposoby dają gwarancję skuteczności?

Co ląduje w zlewie i następnie w odpływie

Zlewy kuchenne i odpływ są narażone na zatkanie poprzez różnego rodzaju resztki żywności. Większe odpadki bez problemów mogą zapchać odpływ, równocześnie powodując nieprzyjemny zapach. Dlatego bardzo ważne jest, aby w trakcie prac kuchennych nie dopuszczać do sytuacji, kiedy to małe kawałki mięsa, warzyw, owoców czy innej żywności nie lądowały w zlewie. Po skończonej pracy warto ręcznie oczyścić zlew, zamiast wszystko, co w nim pozostało spłukiwać do odpływu. Na rynku istnieją specjalne filtry do odpływów, które mogą znacznie poprawić dbanie o czystość i przepustowość rur.

Domowe sposoby udrażniania rur

Środki chemiczne do udrażniania rur, czyli pierwsza myśl większości osób. Jest podobno łatwo, szybko i skutecznie. Jednak na początku warto skorzystać z domowych sposobów, które będą równie skuteczne.

Najlepiej jest przygotować szmatkę, ocet oraz sodę oczyszczoną. Do tego odpowiednie rękawiczki, do ochrony skóry.

Plan działania jest następujący:

  • do odpływu wsypuje się około pół szklanki sody oczyszczonej,
  • następnie wlewa się pół szklanki octu,
  • odpływ musi zostać zatkany szmatką, tak aby mieszanka octu oraz sody doskonale zaczęła „pracować”,
  • najwcześniej po 30 minutach można zdjąć szmatkę. Naturalnie może ona zatykać odpływ przez wiele godzin,
  • po zdjęciu szmatki, wlać do odpływu około 1,5 litra wrzącej wody.

Udrażnianie rur profesjonalnymi środkami chemicznymi

Komu nie chce się przygotowywać domowych preparatów na udrażnianie rur, może zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnych środków chemicznych. Na rynku istnieje wiele preparatów o różnej konsystencji. Środki chemiczne w proszku, granulkach, płynie czy żelu. Niezależnie od wybranego środka, należy postępować według instrukcji przygotowanej przez producenta. To nie tylko gwarancja skutecznego udrożnienia rur, ale równocześnie bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzonych działań.

Wybierając środek chemiczny do udrażniania rur, trzeba go również dopasować pod kątem materiału, z jakiego są rury. Niektóre preparaty mogą uszkodzić odpływ czy też armaturę.

Dwie powyższe metody powinny poradzić sobie z niedrożnymi rurami. Jednak kiedy mimo wielu prób, odpływ nadal jest zapchany, lub woda spływa bardzo wolno, powinno się wezwać fachowca, który dokładnie sprawdzi cały odpływ.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności