logo
close

Jak wyczyścić fugi?

7 kwietnia 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Kuchnia, Łazienka

Łazienka oraz kuchnia to pomieszczenia szczególnie narażone na wilgoć, która może powodować najróżniejsze komplikacje. Szybko pojawiającej się zabrudzenia, grzyb, pleśń. Zarówno w kuchni, jak i łazience najczęściej powierzchnia ścian, podłogi wyłożone są płytkami różnego rodzaju. Samo czyszczenie płytek nie nastręcza wielu problemów, o tyle zadbanie o fugi, które znajdują się pomiędzy nimi, może być już trochę kłopotliwe. Jak wyczyścić fugi, aby cały czas znajdowały się w idealnym stanie?

Czym należy czyścić fugi?

Co nie nadaje się do czyszczenia fug? Jakich akcesoriów nie należy używać? Które zaś będą idealne do wykonania tego zadania?

Na pewno nie wolno czyścić fug z wykorzystaniem takich akcesoriów, przedmiotów jak nożyczki, przedmioty o ostrym zakończeniu, druciaki, czy również gąbek z chropowatą powłoką. Wykorzystanie ich to najprostsza droga do zniszczenia fug, a także porysowania płytek. Najlepszym narzędziem do pracy w tym wypadku są szczoteczki do zębów. Jednak należy wybierać szczoteczki  miękkie. Zbyt twarda szczoteczka może czynić podobne zniszczenia jak wyżej wymienione przedmioty.

Specjalne środki do czyszczenia fug

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju środki, które dedykowane są do czyszczenia fug. Takie środki czyszczące pozwalają skutecznie walczyć z wilgocią i efektami jej pracy w postaci pleśni lub grzyba. Równocześnie niektóre z nich zawierają właściwości odświeżające, które gwarantują utrzymanie oryginalnego koloru fugi.

Korzystając ze środków chemicznych, należy dokładnie zaznajomić się z instrukcją, a następnie według niej postępować. Czyszczenie fug należy przeprowadzić w rękawicach gumowych, a po wszystkim spłukać całość zimną wodą. Pomieszczenia gdzie były użytkowane środki chemiczne do czyszczenia, powinny zostać dokładnie przewietrzone.

Tradycyjne sposoby czyszczenia fugi

Nie każdy ma ochotę na czyszczenie fug za pomocą specjalnych preparatów chemicznych. Istnieją zatem różnego rodzaju typowo chałupnicze metody związane z zachowaniem pełnej czystości na fugach. Wystarczy wykorzystać odpowiednie składniki, które pozwolą uzyskać doskonały preparat do czyszczenia fugi.

Mieszanka octu, sody oczyszczonej oraz wody ma znakomite właściwości. Usunięcie kamienia, tłustego nalotu czy śladów rdzy nie jest żadnym problemem. Wystarczy mieszankę dokładnie rozprowadzić po fugach i pozostawić na około 45 minut. Po trzech kwadransach wszystko należy spłukać letnią wodą. Jak przygotować taki preparat? Soda oczyszczona jedno opakowanie, 100 ml octu oraz tyle samo wody i gotowe.

W większości łazienek czy kuchniach przeważają fugi w jasnych kolorach. Wadą takie kolorystyki jest wysoka podatność na zabrudzenia. Dlatego, aby utrzymać czystą biel na fugach, warto zainwestować w cytryny. Mianowicie sok z cytryny będzie doskonałym rozwiązaniem na wybielenie fug. Sok z cytryny nakłada się na fugi i po kwadransie wszystko należy przetrzeć.

Znakomicie z tłustym nalotem, kamieniem czy plamami na fugach poradzi sobie również proszek do pieczenia. Namoczyć fugi, a następnie nałożyć na nie proszek do pieczenia. Proszek przez około 30 minut powinien się rozpuszczać, po czym należy dokładnie go zmyć. Po zmyciu konieczne jest również dokładne wyczyszczenie płytek.

Obowiązkiem jest regularne sprawdzanie stanu fug i systematyczne ich czyszczenie. Nawet jeżeli prezentują się należycie, zapobiegawczo trzeba je czyścić. Tylko w taki sposób można przez długi czas utrzymać je w stanie idealnym.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności