logo
close

Jak wyczyścić piekarnik?

7 kwietnia 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Kuchnia

Dbałość o czystość piekarnika jest niezwykle ważna. Brudny piekarnik negatywnie wpływa na jakość przygotowanych w nim potraw. To również szybszy proces niszczenia. Dlatego z uwagi, że większość posiada w domu piekarniki, trzeba wiedzieć jak o niego dbać. Czym wyczyścić piekarnik? Jakie środki będą najskuteczniejsze oraz jakimi metodami czyści się kolejne elementy urządzenia?

Czym czyścić piekarnik w domu?

Decydując się na użycie określonych środków do czyszczenia piekarników, można skorzystać z gotowych produktów. Są to zazwyczaj środki chemiczne. Można również samodzielnie stworzyć odpowiedni preparat, którego użycie pozwoli dokładnie wszystko wyczyścić.

Środki chemiczne do czyszczenia piekarnika są niezwykle skuteczne. Równocześnie nie zawsze są one w pełni bezpieczne dla sprzętu, jak i domowników. Dlatego decydując się na wykorzystanie „chemii” do czyszczenia piekarnika, należy dokładnie sprawdzić, czy można to danym preparatem zrobić. Samo używanie preparatu powinno być zgodne z tym, co w instrukcji zawarł producent. Do wnętrza piekarników można znaleźć stricte dedykowane środki chemiczne. Elementy zewnętrzne można czyścić za pomocą tradycyjnych produktów czyszczących.

Stosując czyszczenie za pomocą środków stworzonych samodzielnie, należy wybrać te najbardziej skuteczne. Należy zaopatrzyć się tutaj w ocet, który zostanie zmieszany z wodą, w identycznych proporcjach. Taki preparat należy dokładnie rozprowadzić wewnątrz piekarniki, za pomocą gąbki kuchennej. Po całkowitym wyczyszczeniu piekarnika w środku należy go przetrzeć wilgotną szmatką.

Czyszczenie piekarników z termoobiegiem

Większość piekarników ma funkcję termoobiegu. Jest ona przydatna nie tylko podczas przygotowywania kolejnych potraw. To również znakomita pomoc przy czyszczeniu wnętrza urządzenia. Co należy zrobić? Wystarczy przygotować specjalną mieszankę wody oraz soku z cytryny, która wlewa się do naczynia żaroodpornego. Naczynie wstawia się do piekarnika, włącza termoobieg i temperaturę  170°C.

Jak czyścić pozostałe elementy konstrukcyjne piekarnika?

Piekarnik to nie tylko wnętrze. Bardzo ważne jest, aby zadbać o czystość wszystkich jego elementów zewnętrznych. Jak najlepiej to zrobić? Czym wyczyścić szybę, drzwiczki czy ruszta piekarnika?

Ruszt i szyba wewnątrz – najlepszym sposobem jest przygotowanie mieszanki letniej wody oraz sody. Do sody dodajemy wody, po czym mieszamy, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji, przypominającej pastę. Taką mieszanką dokładnie szorujemy ruszt piekarnika oraz szybę. Po dokładnym rozprowadzeniu pasty, wszystko pozostawiamy na około 20 minut, do wyschnięcia. Następnie wszystko należy przetrzeć.

Drzwiczki – można czyścić dwutorowo. Wykorzystanie płynu do czyszczenia szyb lub poprzez rozprowadzenie sody i przykrycia jej na chwilę wilgotnym ręcznikiem papierowym. Po zdjęciu ręcznika wszystko dokładnie przetrzeć gąbką kuchenną.

Gałki piekarnika – starannie należy przetrzeć je płynem do naczyń.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności