logo
close

Jak wyczyścić przypalony garnek?

15 kwietnia 2018
simpli Komentarze: 1 Kategoria: Kuchnia

Przypalony garnek w trakcie gotowania? Sytuacja, która może się przydarzy nawet najlepszym. Nie oznacza to, że należy garnek spisać na straty. Bardzo sprawnie i efektywnie można go wyczyścić. Wystarczy tylko zastosować jedną z wielu metod. Jak wyczyścić przypalony garnek? Co robić w przypadku garnków z różnych materiałów?

Domowe sposoby czyszczenia przypalonych garnków

Istnieje wiele domowych sposobów na skuteczne czyszczenie przypalonego garnka, które należy stosować w zależności od potrzeb.

  • Czyszczenie solą – wystarczy do garnka wsypać sól. Potrzeba jej tyle, aby skutecznie zakryć dno. Sól polewamy ciepłą wodą i czekamy kilka godzin. Po wypłukaniu roztworu, czyszczenie garnka będzie bardzo proste i szybkie.
  • Proszek do prania – mieszanka proszku do prania oraz wody potrafi zdziałać cuda. Taką mieszankę wystarczy zagotować w garnku, a następnie pozbyć się niechcianych śladów przypalenia.
  • Soda oczyszczona – środek, który w domach używany jest do czyszczenia wielu rzeczy. Nie inaczej jest z przypalonymi garnkami. Podobnie jak z solą, wystarczy wsypać do garnka odpowiednią ilość, a następnie zalać wszystko ciepłą wodą. Po pewnym czasie pozbywamy się przypalonego brudu.
  • Ocet – wystarczy przygotować 3/4 szklanki octu, którą należy wlać do garnka. Następnie dosypuje się 3 łyżki soli. Taką mieszankę trzeba zagotować, po czym pozostawić na kilkanaście godzin. Po tym czasie usunięcie spalenizny nie powinno stanowić żadnego kłopotu.
  • Detergenty – niektórzy używają detergentów, aby poradzić sobie z przypalonym garnkiem. Zasada jest bardzo prosta i należy działać ostrożnie. Mianowicie małe ilości detergentów wymieszać w sporych ilościach wody, czyniąc to naturalnie w garnku. Po takiej mieszance zabrudzenie w postaci przypalenia powinno zejść.

Czym nie czyścić przypalonych garnków?

Powyższe metody na czyszczenie przypalonych garnków odznaczają się wysoką skutecznością. Jednak garnki są zrobione z najróżniejszych materiałów i nie każdy użyty środek będzie dobrym pomysłem. Do jakich rodzaju garnków nie powinno używać się określonych środków czyszczących przypalenia?

Garnków ceramicznych pod żadnym pozorem nie należy czyścić za pomocą soli. Może mieć ona negatywny wpływ na powłokę garnka. Sody oczyszczonej oraz proszku do prania nie stosuje się w przypadku garnków aluminiowych. Odradza się czyszczenie przypalonych garnków emaliowanych octem. Natomiast wszelkiego rodzaju detergenty będą złym pomysłem na garnki teflonowe.

Komentarze
  • Ja często miałem problemy to zawsze radziłem sobie może mniej popularną metodą czyli stosowaniem kwasku cytrynowego oraz zwykłym płynem do naczyń https://infomiasto.eu/jak-wyczyscic-przypalone-i-brudne-garnki-oraz-patelnie/ tak sam czyszczę i zawsze wygalają jak nowe, druciak oczywiście mimo wszystko jest niezębny do zdjęcia brudu.

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności