logo
close

Jak wyczyścić srebro?

5 maja 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Kuchnia

Każdy z nas posiada w domu różnego rodzaju przedmioty ze srebra. Jednak nieumiejętne dbanie o nie sprawia, że stają się poczerniałe. Takie srebro nie prezentuje się ładnie, a równocześnie ulega szybszemu niszczeniu. Ważne jest, aby skutecznie i bezpiecznie poddawać przedmioty tego typu czyszczeniu. Jak wyczyścić srebro, aby znowu prezentowało się okazale?

Skuteczna mieszanka wody, sody oraz octu

Niezwykle popularny sposób czyszczenia srebra opiera się na przygotowaniu specjalnego roztworu. Należy zrobić mieszankę z 1 litra wody, 1 łyżki sody oraz 1 łyżki octu. Do zrobionego roztworu należy włożyć srebro, a następnie trzymać je tam przez około kwadrans. Po wyjęciu srebro winno zostać dokładnie umyte wodą, co spowoduje, że ponownie będzie wyglądało wspaniale.

Wykorzystanie napojów procentowych i gazowanych

Kolejny sposób na czyszczenie srebra to użycie spirytusu, wódki lub też coca-coli czy 7up. Zasada działania jest banalnie prosta. Srebrny przedmiot, który ma być wyczyszczony, należy umieścić w szklance, pojemniku, do którego wcześniej zostanie wlany jeden z wyżej wymienionych napoi. Najlepiej zrobić to wieczorem i pozostawić srebro na całą noc. Gwarantuje to dokładne wyczyszczenie srebra.

Popiół jako idealny czyścik srebra

Popiół idealnie będzie przywracał dawny blask srebrnym przedmiotom. Wystarczy wykorzystać małą ilość popiołu, a dokładniej rozprowadzić go na wilgotnej szmatce z bawełny. Następnie szmatką czyści się brudny przedmiot. Bardzo ważne jest, aby nie czyścić srebra popiołem węglowym. Popiół węglowy będzie rysował srebrne przedmioty, co doprowadzi do ich zniszczenia.

Czyszczenie pastą do zębów

Bawełniana szmatka plus pasta do zębów może skutecznie przyczynić się do wyczyszczenia srebra. Jednak, aby nie narobić sobie kłopotu i nie zniszczyć srebra, warto sięgnąć po pasty o odpowiednim składzie. Mowa tutaj o pastach, które posiadają minimalne ilości sody, jak również o takich, które nie posiadają środków powodujących wybielanie zębów. Srebro dokładnie wyczyścić szmatką, a następnie przemyć i pozostawić do wyschnięcia.

Sól z folią aluminiową

Mieszanka wody z solą oraz wyłożenie naczynia folią aluminiową, pomoże doprowadzić srebrne przedmioty do porządku. Dno pojemnika należy wyłożyć folią aluminiową, włożyć do niego zabrudzone przedmioty i zalać je przygotowaną uprzednio mieszanką gorącej wody z solą. Kiedy woda wystygnie, srebro trzeba przemyć oraz dokładnie wysuszyć.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności