logo
close

Jak wyczyścić pralkę?

30 maja 2018
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Łazienka

Pralka, która nie jest czyszczona regularnie, może być źródłem nieprzyjemnych zapachów, w tym stęchlizny. Równocześnie każde pranie powoduje, że w pralce gromadzi się kamień, brud, co przecież wpływa nie tylko na jakość prania, ale i równocześnie na stan urządzenia. Jak czyścić pralkę? Co należy mieć szczególnie na uwadze podczas porządkowania pralki?

Dozownik pralki i jego czyszczenie

Dozownik jest miejscem, gdzie gromadzi się osad, a także pozostałości po środkach używanych do prania. Odkładające się niechciane resztki niekorzystnie wpływają na kolejne prania. Dlatego wymaga się, aby dokładnie czyścić dozownik. Wystarczy zrobić to raz w miesiącu.

Jak prawidłowo wyczyścić dozownik? Należy go wyciągnąć i bardzo starannie przepłukać w gorącej wodzie. Następnie przystąpić do usunięcia wszelkich pozostałości, zalegających na powierzchni dozownika. Należy to robić ostrożnie, aby go nie zniszczyć. Do tego celu doskonale nadaje się szczoteczka do zębów. W przypadku, kiedy dozownik posiada miejsca trudno dostępne, lub zaczyna się pojawiać pleśń, warto skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia.

Filtr pralki

Kolejny element w pralce, wymagający szczególnego i regularnego czyszczenia. Filtr jest odpowiedzialny za zbieranie wszelkich elementów, które w trakcie prania zostały usunięte. Mowa tutaj choćby o włosach czy kurzu. Jeżeli filtr nie jest czyszczony, może zostać zablokowany, co będzie powodowało nieprzyjemny zapach czy nawet zniszczenie pralki.

Jak prawidłowo wyczyścić filtr pralki? Przygotować trzeba szmatki, ręczniki oraz miskę. Gdy filtr nie był długo czyszczony, wypłynie z niego spora ilość zabrudzonej wody. Kiedy woda całkowicie zleci, konieczne jest staranne oczyszczenie z wszystkich elementów, które mogą w nim zalegać. Elementy filtra należy dokładnie wyczyścić, choćby za pomocą gorącej wody i mleczka do czyszczenia.

Bęben pralki, czyli najważniejszy element do czyszczenia

Czyszcząc pralkę, nie można zapominać o bębnie. To właśnie tam bardzo często gromadzą się różnego rodzaju bakterie, pleśń, czego następstwem jest niemiły zapach, którym mogą przesiąkać ubrania.

Jak najlepiej wyczyścić bęben pralki? Na pewno należy skorzystać z programu czyszczącego i specjalnych środków do czyszczenia tego elementu pralki. Takie czyszczenie należy stosować raz na kilka miesięcy. Równocześnie można korzystać z domowych sposób, czyli wykorzystanie octu będzie tutaj najlepszym pomysłem. Wystarczy do środka bębna wlać około jednej szklanki octu, a następnie uruchomić pranie w najwyższej dostępnej temperaturze. Po takim pustym praniu należy jeszcze włączyć płukanie. Bęben będzie lśnił czystością i równocześnie pozbędziemy się zapachu octu.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności